Okolí

 

Ostružná

Obec Ostružná byla založena v roce 1561. Leží na trati Hanušovice - Jeseník v nadmořské výšce 700-950 m n.m. na rozhraní dvou pohoří - Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku.

Je zde vlakové nádraží, autobusová zastávka, hasičská zbrojnice, prodejna potravin a smíšeného zboží, několik pohostinství a restaurací, obecní úřad pro obce Ostružná s částmi Petříkov a Ramzová. Na kopci směrem na Brannou má větrná energetika Wenergo umístěno šest větrných elektráren.

Obec Ostružná s částmi Petříkov a Ramzová má 152 trvale bydlících obyvatel.

Díky svým přírodním podmínkám je tato oblast ideálním rekreačním střediskem a to jak pro letní, tak pro zimní rekreaci. Po vybudování sedačkové lanové dráhy z Ramzové na Šerák a lyžařských vleků v Petříkově a v Ostružné se obec stala oblíbeným turistickým a lyžařským střediskem. V letním období se nabízí ideální příležitosti k turistice a cykloturistice, houbaření, sběru borůvek. Nabízí se řada tipů na výlety do okolí - za pamětihodnostmi a zajímavostmi, přírodními krásami, je možné koupání a sportování. V zimě je Ostružná střediskem zimních sportů s možností sjezdového i běžeckého lyžování, k dispozici je deset lyžařských vleků.

Ramzová, místní část Ostružné, dřívější název Ramsau, byla založena v roce 1786. Název dostala podle jednoho z ředitelů biskupských statků Ramsy. Ramzová je nejvýše položená rychlíková zastávka v ČR.

Petříkov, místní část Ostružné, dřívější název Peterswald – byl založen v roce 1617. Název vznikl podle zakladatele Hanuše Petřvaldského.

Ve zdejších lesích žije mnoho druhu zvěře: jelení, srnčí, prase divoké, zajíc, v oblasti Šeráku a Keprníku kamzíci, dovezení sem počátkem století z Rakouských Alp.

Pamětihodnosti:

V obci Ostružná se nachází pozdně barokní kostel sv. Tří králů z roku 1794.
Na Ramzové je kaple sv. Rocha v novogotickém slohu z roku 1896.
V Petříkově je kaple sv. Vavřince z roku 1909.
Z okolí: k nejstarším sakrálním stavbám patří hřbitovní kostel sv. Kříže v Javorníku, farní kostel v Bernarticích, Vidnavě a Velkých Kuněticích. Světské stavby jsou zastoupeny několika zříceninami gotických hradů (Rychleby, Kaltenštejn, Kobrštejn, Edelštejn, zámek Branná) a drobnějších feudálních opevněných sídel (např. hrádek v Adolfovicích, Javorníku–Vsi atd.). Středověkého původu jsou rovněž jádra historických měst (Vidnava, Javorník, Jeseník). Zvláštní postavení mezi stavebními památkami kraje zaujímá barokní zámek Jánský Vrch v Javorníku, letní rezidence vratislavských biskupů. Opomenout nelze také renesanční zámek ve Velkých Losinách.

Výlety:

Horská oblast vám nabízí velké množství turistických stezek, výletních míst a spoustu zajímavostí.

V roce 1969 byla vytvořena Chráněná krajinná oblast Jeseníky, zahrnující horské pásmo Hrubého Jeseníku a část Zlatohorské vrchoviny. K nejvyhledávanějším přírodním krásám a zajímavostem patří především hlavní hřeben Hrubého Jeseníku, táhnoucí se od Ramzové přes Šerák, Keprník, Červenohorské sedlo až nejvyšší hoře Moravy a Slezska, Pradědu (1491 m n.m.). Hojně navštěvována je naučná stezka Rejvíz s Velkým mechovým jezírkem.

Doporučujeme navštívit také Karlovu Studánku. Příznivci motorismu budou potěšeni expozicemi Muzea veteránů v České Vsi.
Přímo ve městě Jeseníku jsou mimo jiné tenisové kurty, posilovny, sauny, minigolf, bazény, restaurace, diskotéky, kosmetické a jiné služby.

Jesenicko se může pochlubit i řadou kamenických výtvarných prací. Patří k nim mj. pomníčky věnované nejvýznamnějšímu rodáku z Jesenicka, Vincenci Priessnitzovi, zakladateli jesenických léčebných lázní. Blíže tohoto zakladatele vodního lékařství představuje expozice v jeho rodném domě.
Klima a poloha širokého údolí řek Bělé a Staříče na jesenicku vytvořily podmínky pro vznik přírodních lázní světového léčebného ohlasu. Na tradice, položené v minulém století, dnes navazují Lázně Jeseník (Gräfenberg) a nedaleké Lázně Dolní Lipová. V objektech bývalého Schweiburgova sanatoria ve Zlatých Horách je dnes zřízena Dětská léčebna.

Ve vápencových oblastech se nacházejí krasové útvary. Pro turisty jsou zpřístupněny jeskyně Na Pomezí s bohatou krápníkovou výzdobou a historicky cenné jeskyně na Špičáku.

Tipy na výlety:

  • 1. Ramzová: sedačková lanovka na Šerák, Obří skály, Vražedný potok
  • 2. Petříkov, Paprsek, Smrk, Kralický Sněžník, Vodní nádrž Dlouhé Stráně
  • 3. Lipová - lázně, Jeskyně Na Pomezí, Žulová, hrad Kaltenštejn, vodopády Stříbrného potoka
  • 4. Lázně Jeseník, Vodní tvrz s muzeem v Jeseníku, zámek Jánský Vrch v Javorníku
  • 5. Velké Losiny: zámek, muzeum ruční výroby papíru a termální koupaliště
  • 6. Chlum, Rejvíz: velké a malé mechové jezírko, Zlaté Hory – muzeum, kostel

Koupání:

koupaliště v Jeseníku, krytý bazén v České vsi a Javorníku, zatopené lomy ve Vápenné a Žulové

Sport:

Ramzová - horské minikáry – letní atrakce pro malé i velké, tenisové kurty
Ranč Česká Ves – jízda na koních
Jeseník – bowling, squash, střelnice, minigolf, posilovny...